Zajímavosti

Policie nově nebude jezdit ke specifickým nehodám, dokumentace bude na vás. Potvrzení dostanete e-mailem

Už za pár dní začne platit opravdu velká změna týkající se dopravních nehod spojených se srážkou se zvěří. Nově za splnění určitých podmínek k takovým kolizím policie nebude vyjíždět, pouze vám vystaví potvrzení o oznámení události, dokumentace místa střetu bude na vás.

Jistě jste zaznamenali, že se ještě letos změní pravidla pro povinné volání policie k dopravní nehodě, a to v oblasti odhadované výše škody na každém zúčastněném vozidle.

Dosud jde o sumu 100 000 Kč, ovšem ta se nově (předpoklad od 1. července 2025) posune až na 200 000 Kč.

Ještě dříve ale začne platit pokyn ředitele služby dopravní policie policejního prezidia, který zásadně upravuje postup policie ve chvíli, kdy dojde ke srážce se zvěří. Mění se hlavně to, že v určitých případech policie k takovému střetu nepřijede.

Letos nás čekají dvě velké změny. Jednak policie nebude jezdit za určitých podmínek ke střetům se zvěří a také se výše škody nutná k volání policie zvedne ze 100 na 200 tisíc korun.

Díky zprávám od ředitelství královéhradecké dopravky (velmi děkujeme za spolupráci!) pro vás máme informace, jak se věci po novu budou mít a kdy začne onen pokyn platit.

Srážka se zvěří je nehoda

Prvně však stojí za to si připomenout, jaká pravidla a povinnosti při srážce se zvěří stále platí, protože jsou velmi často chybně interpretovány.

Střet se zvěří je dopravní nehoda a tu musíte povinně hlásit policii v následujících případech, tedy pokud:

  • došlo k usmrcení nebo zranění osoby
  • hmotná škoda na zúčastněném vozidle včetně přepravovaných věcí převyšuje zřejmě částku 100 000 Kč (pozor na blížící se změnu na 200 000 Kč)
  • došlo k poškození nebo zničení součásti nebo příslušenství pozemní komunikace
  • účastník takovéto dopravní nehody nemůže sám bez vynaložení nepřiměřeného úsilí zabezpečit obnovení plynulosti provozu na pozemních komunikacích
  • došlo ke hmotné škodě na majetku třetí osoby, s výjimkou škody na vozidle, jehož řidič má účast na dopravní nehodě, nebo škody na věci přepravované v tomto vozidle

To znamená, že tato poslední definice z povinnosti vylučuje přímo nehody zúčastněné firemní auto, půjčené auto, auto na leasing a jiné. Poškozený majetek třetí osoby by byl například tehdy, kdyby odmrštěné sražené zvíře poškodilo vlivem nárazu třeba patník nebo něčí plot či zaparkované auto. Nebo jste s vozem vlivem střetu někam narazili vy a způsobili škodu někomu dalšímu.

Firemní/půjčené auto (majetek třetí osoby) zúčastněné nehody je vyjmuté z povinného volání policie.

Zejména pozor na situace, kdy se zvířeti chcete vyhnout a sami skončíte u někoho na zahradě, v příkopu nebo tímto manévrem způsobíte nějakou škodu. Tehdy vám totiž hrozí pokuta za nezvládnutí situace a odpovědnost za škody může jít za vámi.

Ač to zní krutě, tak například srnám (malé zvěři všeobecně) je lepší se nevyhýbat, nýbrž naplno brzdit, pevněji chytit volant, koukat se tam, kam chcete jet, a tak trochu doufat, že nedojde k nárazu.

Volat policii nemusíte vždy

Jestli není splněna některá z výše vypsaných podmínek pro hlášení nehody policii, tak NEMÁTE POVINNOST událost (střet se zvěří) oznamovat policii. Zavolat ji však MŮŽETE, jen to v takové situaci NENÍ POVINNÉ. Sražená divoká zvěř totiž NENÍ majetkem třetí osoby.

Pokud srazíte domácí zvíře nebo zvíře s odpovědným majitelem, například psa, koně nebo krávu, podle zákona byste policii měli volat vždy, protože jde o majetek třetí osoby. Jestli vám srážkou s domácím zvířetem vznikne nějaká škoda, je za ni odpovědný majitel zvířete. Takže pokud vám uteče váš pes, nějaký řidič jej srazí a vznikne na jeho autě škoda, tak to jde za vámi.

S domácími zvířaty nebo zvířaty s majitelem je situace jiná, tam totiž za škody odpovídá právě vlastník. Ke srážce s domácím zvířetem byste podle zákona měli policii volat vždy, v praxi však budete volat asi jen tehdy, pokud vám vznikne nějaká škoda.

Kapitán Břetislav Urbánek z královéhradeckého policejního ředitelství ovšem připomíná důležitou věc.

„V případech, kdy zvěř zůstane (ale vlastně i nezůstane, pozn. redakce) na místě dopravní nehody, je žádoucí, aby alespoň řidič, který zvěř srazil, ale nechce celou událost oznámit, vyrozuměl policii o této skutečnosti a sdělil policistovi, kde se sražená zvěř nachází, aby policista mohl přijmout potřebná opatření a aby nedošlo k ohrožení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu.“

Ať už zvíře zůstane na místě nehody nebo ne, máte možnost policii oznámit (mimo situací, kdy tak učinit musíte), kde se srážka stala. Policisté následně kontaktují myslivce a situaci dále řeší.

Jestli totiž zůstane sražená zvěř na místě, policie vyrozumí místní myslivecké sdružení k zajištění sražené zvěře. Pokud nezůstane nebo zvěř posléze vstane a uteče, myslivci se o tom opět díky hlášení policii dozvědí a mohou provést dodatečné dohledání zvěře.

Opakujeme však, že oznámení události při nesplnění podmínek nutných k volání policie není vaše povinnost, ale jen důrazné doporučení. Zejména pak v situacích, kdy se sražená zvěř nachází na dálnici (často přijde sjezdem) nebo na silnici pro motorová vozidla.

Jistě si umíte představit hrozící nebezpečí, když na dálnici v rychlosti 130 km/h přejedete už dříve sraženého divočáka.

Policii lze kontaktovat i SMS zprávou

Velmi zajímavou informaci přinesla Policie ČR na svém facebooku. Věděli jste, že s tísňovou linkou 158 můžete komunikovat i pomocí SMS zpráv? V situacích, kdy telefonovat nemůžete (např. postižení, zdravotní omezení, závada zařízení) nebo telefonátem na policii nechcete vyvolat nežádoucí pozornost (třeba je u vás člověk v pátrání nebo pachatel), můžete na 158 napsat SMS zprávu.

Ve zprávě však vždy uveďte, kdo SMS posílá, kde se nacházíte, co se děje nebo dělo a kdy. Operační důstojník s vámi následně naváže SMS komunikaci.

Policie nedorazí pokaždé

A teď změna, která začne platit už od 1. dubna 2025. A ne, tato změna není aprílový žert.

Pokud bude od dubna 2025 ohlášen na integrované operační středisko Policie České republiky střet se zvěří, kde se zjistí, že za nehodu skutečně může zvěř a že nebyly naplněny podmínky nutné k zavolání policie (tedy zranění, usmrcení, škoda na vozidle nad 100 tisíc, později však 200 tisíc korun, škoda třetí osobě, poškozená komunikace, překážka v provozu a jiné detailně výše vypsané podmínky), nebo se událost nestala na dálnici či silnici pro motorová vozidla s tím, že vozidlo, jehož části nebo samotné zvíře netvoří překážku v provozu, tak policie na takovou srážku NEDORAZÍ.

A jak to všechno operátor na lince zjistí? Jednoduše takzvaným vytěžením (vyzpovídáním) oznamovatele události. Tedy se policista bude ptát, jestli ke střetu se zvěří skutečně došlo, kde, jakým způsobem, jaké jsou škody, jestli nejsou nějací zranění, zdali nemohlo dojít k technické závadě nebo jestli se zvěř či vozidlo stále nachází či nenachází na místě události.

Zatímco o zvěř se následně postarají myslivci, tak o váš případ zase policie i tehdy, pokud se na místo srážky nedostaví (nebudou naplněny podmínky).

Od dubna 2025 už policie ke srážkám se zvěří nepřijdete pokaždé.

Oznamovatel místo příjezdu hlídky bude operačním důstojníkem odkázán na webové stránky policie, kde může vyplnit žádost o zaslání potvrzení o oznámení události. Žádost následně zpracuje elektronická podatelna, která věc předá k vyřízení místu nehody příslušnému policejnímu článku (dopravka). Toto oddělení pak zašle žadateli ono potvrzení o oznámení události, a to přes datovou schránku nebo e-mailem. Tedy nebudete muset nikam chodit osobně, vše vyřídíte elektronicky.

Ale pozor! Za předpokladu, že bude některá z podmínek stanovujících povinnost volat k nehodě policii naplněna nebo se událost stane na dálnici / silnici pro motorová vozidla s tím, že vozidlo nebo zvíře tvoří překážku provozu, či operační důstojník nebude jednoznačně schopen z oznámení zjistit, zda ke střetu se zvěří došlo nebo zda je zvěř skutečně viníkem, vyšle na místo hlídku policie k prověření oznámení.

Stejně tak policie i po novu přijede na oznámení o srážce s domácím zvířetem (pes, kráva, kůň…), protože jak jsme uvedli výše, tam jde o majetek třetí osoby a je zde potenciál k dohledání odpovědného majitele.

Kamínek ve skle? Policie nemusí přijet

Výše vypsaný nový způsob šetření dopravních nehod (tj. kdy policie na místo nemusí dorazit) se týká i důsledků nezaviněného jednání účastníků silničního provozu, což je typicky například vymrštěný kamínek od jiného vozidla, který poškodí čelní, boční nebo zadní sklo, popřípadě lak karoserie či třeba světlomety.

Ovšem pozor, pokud půjde například o nesprávně uložený náklad (třeba tatrovka s pískem, které se náklad sype na silnici) nebo neočištěné vozidlo, z něhož odlétají kusy ledu, pak jde v případě nehody (onen písek či led poškodí jiné vozidlo) o zaviněnou nehodu a policie na takovou událost po zavolání (pokud se účastníci na vině nedomluví a věc nevyřeší třeba euroformulářem) dorazí.

Potřebuji papír pro pojišťovnu

Klasická otázka – a co když potřebuju papír pro pojišťovnu? Nebo máte klauzuli o volání policie při střetu se zvěří v zápůjční smlouvě nebo jiné?

Počítejte s tím, že pokud nebudou naplněny podmínky nutné k výjezdu policie ke srážce se zvěří, jak jsme popisovali výše, tak hlídka jednoduše nedorazí.

Po novu už bude za určitých podmínek dokumentace na vás, policie vám vystaví jen potvrzení o oznámení. Buďte důkladní, protože vy musíte pojišťovně prokázat, co se stalo.

Policie vám nicméně doporučí, abyste celkovou situaci, detaily poškození, zvěř (bude-li na místě) a stopy po nehodě řádně zadokumentovali, například nafotili nebo natočili, případně oboje. Věc si však budete s pojišťovnou řešit sami bez účasti policie s tím, že se nabízí si od policie vyžádat a pojišťovně předložit ono potvrzení o oznámení události.

Lépe tedy nebourat a při průjezdu problémovými úseky s vyšším výskytem zvěře snížit rychlost vozidla (je obří rozdíl brzdit ze 60 nebo 90 km/h) a správně držet volant, protože prevence je vždy lepší než řešení následků, byť nezaviněných.

A s novými pravidly nezbývá nic jiného než je vzít v potaz a od dubna 2025 být připraveni na to, že policisté na střet se zvěří nepřijedou pokaždé, když je zavoláte.