Zajímavosti

Jako poškozený při nehodě máte nárok na víc než jen opravu auta. Málokdo ale všech možností skutečně využívá

Nehody se stávají a čím častěji jezdíte, tím je riziko vyšší. Nemusíte nutně bourat vy sami, ale někdo může vrazit do vás, což způsobí nemalé komplikace. Víte, na co všechno máte v případě nezaviněné nehody nárok? Nejde jen o náhradu škody na autě…

Stali jste se účastníky nehody? Bezprostředně po ní zajistěte místo havárie, zkontrolujte zdravotní stav všech účastníků a v případě potřeby volejte záchranku, policii nebo hasiče. Jde-li o nehodu bez zranění, bez škody nad 100 000 Kč nebo škody na majetku třetí osoby (auto třetí osoby / firemní auto se nepočítá), můžete kolizi vyřešit takzvaným euroformulářem, který je nově i digitální.

Zástupci serveru Kalkulátor.cz ještě doporučují, abyste místo nehody opustili až poté, co budete mít vyjasněného viníka a data všech zúčastněných. Totiž právě na pojišťovnu viníka se budete obracet s žádostmi o náhradu škody a další kompenzace.

Na co máte nárok?

Podle Kalkulátoru máte nárok na náhradu všech škod, které v souvislosti s dopravní nehodou vzniknou. Kromě škody na samotném voze nebo odtahu jde o kompenzace související s léčbou, náklady na ošetřovné a v nejhorších případech i na pohřebné.

Pokud dojde během nehody k poničení vašich věcí, třeba mobilu či notebooku, máte nárok na náhradu škody. Všechny takové škody vždy dobře zadokumentujte a nic nenechávejte opravit, dokud s pojišťovnou nedořešíte vzniklé škody. Musíte totiž prokázat, že se věci rozbily vlivem nehody.

Samostatnou kapitolou je náhradní auto, na které jako poškozený máte (ale nikoli automaticky) nárok. Musíte však doložit, že je vaše vozidlo nepojízdné a vy ho nutně potřebujete například k dojíždění do práce.

Problematiku náhradního vozu upřesňuje Milan Káňa k Kooperativy. „Nárok na úhradu půjčovného nevzniká automaticky, ale pouze za splnění určitých podmínek, zejména má poškozený prokázat, že zapůjčení jiného vozidla za úplatu bylo s ohledem na okolnosti nezbytné a že neměl možnost využívat po tu dobu jiné vozidlo z vlastních zdrojů včetně rodiny nebo osob žijících ve společné domácnosti, případně využít jiný způsob dopravy. Třeba při malém nájezdu může být racionální používat namísto svého vozidla taxi nebo sdílené vozidlo pouze na konkrétní jízdy.“

A na jak dlouhou dobu budete mít náhradní auto půjčené? Obvykle jde o období nezbytně nutné k odstranění následků dané události, pokud se oprava (zapůjčení vozu) bude protahovat (třeba zvolíte vytížený servis), pojišťovna nemusí plnit půjčovné auta v plné výši.

V Kooperativě jsme ještě zjistili, jak je to s typem náhradního auta. To si podle pojišťovny vybíráte sami, protože vy víte, jaký automobil potřebujete. Smlouva je také na vás. Pojišťovna viníka pak bude hradit půjčovné do výše stanovených nákladů pro srovnatelné náhradní vozidlo s vozidlem poškozeným.

Náhradní auto by mělo být adekvátní vašemu poškozenému. Když vám nabourají šestileté Santa Fe, asi byste neměli běžet do půjčovny pro G-wagen.

Měli byste si tak půjčit auto obdobné značky, třídy, účelu použití, objemu motoru nebo druhu paliva. Je-li poškozené vozidlo starší, pak v Kooperativě radí si půjčit vůz nižší střední třídy, neboť náklady na náhradní vozidlo musí být v nějaké relaci k hodnotě poškozeného vozu (jinak pojišťovna nezaplatí celou sumu).

Znamená to tedy, že když vám nabourají vaši kombíkovou Fabii na LPG, tak byste neměli běžet do půjčovny pro novou audi nebo pick-up od Fordu. A pokud máte třeba elektromobil, opět platí to samé. Tedy jestli jezdíte dvojkovým Leafem z dovozu, vaším náhradním autem by neměla být nová i5 od BMW.

A co ušlý zisk?

Pozor, Kalkulátor upozorňuje, že pokud jste se vlivem nehody dostali do pracovní neschopnosti, máte právo na kompenzaci ušlého zisku. Nárok na kompenzaci máte po dobu trvání pracovní neschopnosti, nicméně v případě trvalých následků i po jejím skončení.

A to údajně bez krácení, tedy 100 % průměrné mzdy. Ovšem pozor, dokud dostanete nemocenskou nebo náhrady od zaměstnavatele, tak dostanete jen rozdíl mezi průměrnou mzdou a náhradami. U podnikatelů se pak výše počítá z daňového přiznání, případně i z faktur a dalších účetních dokladů.

Dostali jste se vlivem nehody do pracovní neschopnosti? Máte nárok na ušlou mzdu/zisk.

Milan Káňa z Kooperativy k náhradě financí upřesnil. „Jsou bohužel situace, kdy poškozený je například zraněn a nemůže vykonávat svoji práci. Pak se hradí ztráta na výdělku nebo ušlý zisk. U zaměstnanců je dokládání nároku snazší, zpravidla zaměstnavatel potvrdí předchozí výši průměrného výdělku a od něj se odečte nemocenská.“

„Ušlý zisk se dokládá dle toho, jakou činnost podnikatel provozuje, a je to hodně individuální. Může jít o dokládání přímo zakázek, o které podnikatel přišel, případně o porovnání s předchozím obdobím podle účetnictví a daňového přiznání. I zde by se zohlednilo to, co poškozený dostal za dobu pracovní neschopnosti na nemocenské.“

Co z toho vyplývá? Že i když jste poškozeným v rámci nehody, stejně budete „biti“, protože si musíte řadu plnění vyběhat, dokázat, prokázat, potažmo půjčovné vozu i zaplatit, musíte z něčeho žít, i když nemůžete pracovat, a pak čerpat náhradu. Nehledě na promarněný čas, který vám dost pravděpodobně nikdo nenahradí. Takže lepší nebourat, ale…