Zajímavosti
Jak vybrat a nasadit sněhové řetězy na auto
Ačkoliv nepatří do povinné výbavy, jsou sněhové řetězy standardním příslušenstvím vozů mnoha tuzemských řidičů a nastupují v situacích, v nichž zimní pneumatiky nestačí. S řetězy vás nezaskočí sněhové závěje, kopce, neprohrnuté silnice ani ledové koleje. Jaký typ však zvolit? Jak sněhové řetězy nasadit? A kdy máte povinnost je nasadit?
Co jsou sněhové řetězy?
Sněhové řetězy jsou doplňkem povinné výbavy automobilu. Ze zákona do ní nepatří, nicméně mnoho řidičů je v autě stejně vozí, protože některé oblasti jsou bez sněhových řetězů nedostupné. Nasazují se na kola automobilu, a to na hnací nápravu, pro zvýšení průchodnosti terénem a zajištění přilnavosti v brzdění při jízdě na sněhu či ledu.
Jak vybrat sněhové řetězy I: Typy řetězů
Modely sněhových řetězů se od sebe liší kvalitou ocelových článků, záběrovými vlastnostmi a také způsobem nasazování. Nejspolehlivější, nejodolnější a nejčastější volbou jsou ocelové řetězy. Platí přitom, že čím více je na styčné ploše článků, tím lépe. Ocelové řetězy se dále dělí podle pletení na řetězy se šikmou stopou, řetězy s příčkami a žebříčkové řetězy. K dispozici máme též řetězy textilní a chemické. Jaké sněhové řetězy vybrat?
Řetězy se šikmou stopou
Silnou stránkou šikmostopých sněhových řetězů je pokrytí celého povrchu běhounu pneumatiky, krátká brzdná dráha, vysoká přilnavost a také jednoduchá montáž i demontáž. Použití kvalitní oceli se podepisuje na vysoké účinnosti a dlouhé životnosti. Kombinace všech výhod z nich dělá nejdražší typ sněhových řetězů.
Řetězy s příčkami
Na běhounu pneumatiky se tyto řetězy kříží tak, že zanechávají stopu písmene X nebo H. Jsou velmi přilnavé, pohyblivé a zachovávají si stabilitu při brzdění. Jedná se o vylepšenou variantu žebříčkových řetězů. Montují se snadněji, přenášejí méně vibrací, jsou však také dražší.
Žebříčkové řetězy
Tento typ se skládá z rovnoběžných řetězů rozložených na pneumatice. Jde o jednoduchou konstrukci, která se uchycuje háčky. Oblíbené jsou pro svou nižší cenu. Hodí se však pouze pro jízdu na menší vrstvě sněhu a mezi jejich neduhy patří složitější nasazování, kdy je nutné do nich najíždět autem.
Textilní
Textilní řetězy mohou zlepšit jízdní vlastnosti na sněhu, ale i ledu. Mají nízkou konstrukční výšku, lze je tedy používat i na některých sportovních vozech. Jsou lehčí a méně hlučné než ocelové řetězy a vynikají skladností i snadnou montáží.
Jejich zásadním nedostatkem je však velmi krátká životnost. Rovněž mohou v určitých případech zhoršovat jízdní vlastnosti automobilu, a to při jízdě na čerstvě napadané vrstvě sněhu. V některých zemích, jako je např. Rakousko, mají dokonce status vyprošťovací pomůcky, nelze s nimi tedy jezdit v úsecích, kde jsou povinné sněhové řetězy.
Chemické a tekuté
Jedná se o chemický nástřik určený spíše pro krátké jízdy, jako je výjezd ze zasněženého parkoviště, po několika stovkách metrů až jednotkách kilometrů totiž z pneumatiky zase zmizí. Pokud s nimi chcete ujet vzdálenost delší, je nutné nástřik obnovit. Chemické řetězy nezatěžují životní prostředí a jsou poměrně levné. Přesto tento typ doporučujeme pouze jako nouzové řešení. Můžete je zkusit, uvidíte, jaké zkušenosti vám tekuté řetězy za zimu přinesou
Rychloupínací
Rychloupínací sněhové řetězy sice nepatří k těm nejlevnějším, ale za investované peníze získáte špičkový výrobek, jehož instalace je hračka. Neušpiníte se a při jejich jednoduchém nasazování nestrávíte venku v nepříznivém počasí dlouhou dobu. Rychloupínací sněhové řetězy navíc nepoškozují disky auta. Tento typ sněhových řetězů je vhodný zejména pro ty řidiče, kteří se často pohybují v horských oblastech.
Jak vybrat sněhové řetězy II: velikost řetězů
Sněhové řetězy se vyrábějí v několika velikostech, které odpovídají rozměrům pneumatiky. Značení velikostí je pro sněhové řetězy univerzální a používají je všichni výrobci. K určení správné velikosti pro váš vůz potřebujete znát šířku, profil a průměr použitých pneumatik. Všechny rozměry vyčtete z označení na bočnici pneumatiky. Rozměry řetězů na kolo pak určíte podle nich.
Například u pneumatiky s označením R15 195/65 znamenají jednotlivé hodnoty následující:
- R15 – průměr (R značí radiální konstrukci pneumatiky)
- 195 – šířka
- 65 – výška (hodnota je v procentech v poměru k šířce)
Sněhové řetězy je však potřeba vybírat i podle hmotnostní kategorie vašeho vozidla. Automobilům do 2 tun jsou určeny sněhové řetězy pro osobní automobily. Pokud sháníte řetězy na vozidlo druhé skupiny, kam spadají auta s pohonem všech kol, SUV, dodávky a lehké nákladní vozy o hmotnosti do 7,5 tuny, hledejte řetězy s označením 4 × 4. Oproti řetězům pro osobní auta jsou robustnější a odolnější proti přetržení i při vysoké zátěži. Kupují se zpravidla pro obě hnací nápravy.
Vyprošťovací pásy
Vyprošťovací pásy nejsou sněhovými řetězy a jízda s nimi by vás mohla přijít při silniční kontrole draho, nicméně se jedná o vyprošťovací příslušenství, jehož existence je zcela opodstatněná. Vyprošťovací pásy jsou skladnější než sněhové řetězy a i jejich montáž je snazší. Pomohou vám, zejména když zapadnete. Protože se vyprošťovací pásy často vyrábějí z plastu, nejsou tak trvanlivé jako klasické sněhové řetězy. Při nákupu vyprošťovacích pásů i sněhových řetězů si dejte pozor, aby byly bytelné.
Sněhové řetězy: povinnost a kdy je nasadit
V České republice sněhové řetězy v autě vozit nemusíte, ovšem v zimním období, tedy od 1. listopadu do 31. března, platí v úsecích označených příkazovou značkou Sněhové řetězy povinnost řetězy nasadit v případě, že vozovku pokrývá souvislá vrstva sněhu nebo ledu. Pokud tak neučiníte, riskujete pokutu až 2 000 Kč. I navzdory tomu, že to legislativa nevyžaduje, je vhodné řetězy vozit neustále, zejména v zimě a ve vyšších polohách. Nikdy si nemůžete být zcela jisti, že vás mine situace, v níž byste mohli sněhové řetězy potřebovat.
Sněhové řetězy v Rakousku a jinde v zahraničí
Jaké jsou předpisy v okolních zemích? Většina evropských států, z těch nejbližších například Německo nebo Polsko, vyžaduje sněhové řetězy pouze v zimních podmínkách. V Rakousku, na Slovensku, ve Slovinsku nebo Chorvatsku však zákon nařizuje mít je v zimě ve vozidle neustále. Při silniční kontrole, zejména v blízkosti horských oblastí, mohou policisté chtít zimní řetězy vidět, proto jejich koupi neodkládejte na poslední chvíli, jejich nákup se vyplatí mnohem více než pokuta.
Správný postup nasazování sněhových řetězů:
- Rozložte řetěz před hnací kolo.
- Upravte případné překroucení jednotlivých řetězových částí.
- Zasuňte řetěz za kolo.
- Oba konce lanka spojte a položte na běhoun pneumatiky.
- Spojte boční řetěz spojovacím háčkem s koncovým článkem bočního řetězu.
- Zasuňte lanko pod pneumatiku.
- Znovu zkontrolujte, zda nejsou zimní řetězy překroucené. Celý řetěz případně symetricky urovnejte.
- Pevně utáhněte napínací řetěz s gumovým napínačem a uchyťte jej v drážce v průvlečné zarážce.
- Provlékněte přebývající část řetězu okolo bočního řetězu a gumový napínač přichyťte do vhodného článku.
- Zkontrolujte nasazení, symetrii a případné nerovnoměrnosti či přetočení upravte.
- Po ujetí asi 50 metrů řetěz dotáhněte.