Zajímavosti
Blíží se konce sezony. Jak zabezpečit garáž a věci uvnitř?
Sezona končí a nastává čas uložit k zimnímu spánku nejen silné stroje, ale i další výbavu, která bude třeba zas až na jaře. Jak je na tom vaše garáž? Nepotřebuje kromě posezonního úklidu i menší revizi uložených věcí a zabezpečení? Poradíme vám, na co se zaměřit, ať už garáž využíváte pro auto, motorku nebo spíše jako sklad.
Proč bychom neměli zabezpečení garáží stavět na druhou kolej? Především proto, že zloději se na ně velmi rádi zaměřují. Garáže jim nabízí řadu pokladů a ledabylost majitelů vede k tomu, že dostat se dovnitř bývá až příliš snadné. Jen v loňském roce takto zmizely motorky za 12 milionů, a ještě vyšší je škoda, kterou způsobili zloději krádežemi náhradních dílů do motorek a aut – tady se konečná suma vyšplhala dokonce na 53 milionů.
Zabezpečení si zaslouží nejen dveře, ale i okna
Při zabezpečování garáže byste měli začít vchodovými dveřmi, případně vraty. Ta by měla vždy správně doléhat – jakákoliv nerovnost může mít vliv na fungování zámku a může zloději ulehčit cestu dovnitř. Pokud do garáže vedou dveře, vybavte je zámek s vložkou certifikovanou alespoň ve 3., ale ideálně 4. bezpečnostní třídě. Na vrata pak použijte závoru nebo petlici doplněnou visacím zámkem.
Dobře zajištěným vchodem do garáže ale její zabezpečení nekončí. Mnoho lidí zapomíná na garážová okénka, která mohou zloději posloužit při cestě dovnitř. Nepodceňujte proto fyzickou zdatnost zlodějů a důsledně zavírejte i ta nejmenší okna. Zevnitř lze instalovat bezpečnostní kličky a praktické jsou také bezpečnostní okenní folie, které znesnadní rozbití okna a zamezí pohledu dovnitř.
Možná už jste někdy zaslechli výraz "sekundární zabezpečení" a právě v garáži se rozhodně vyplatí. Jde vlastně o zabezpečení věcí, které se nacházejí uvnitř zajištěného objektu. V našem případě půjde třeba o motorku, kola, zahradní techniku, sportovní výbavu a řadu dalších cenností. Jak je ochránit pro případ, že by se zloděj dostal do garáže?
Jednou z možností je například bezpečnostní bedna. Zloděj její zámek jednoduše nepřekoná a těžkou bednu jen tak neodnese. Vy do ní můžete ukrýt drobnější cennosti jako elektrické nářadí či dražší součástky. K zabezpečení objemnějších věcí pak zkuste bezpečnostní systém typu X Safety box. Skládá se z kotevního systému, který lze jednoduše připevnit k podlaze, stropu či stěně. K němu pak pomocí řetězu či ocelového lanka uzamknete věci, které chcete ochránit.
Pozor na samostatné garáže
Máte svou garáž na okraji města, v odlehlejší čtvrti mimo větší pohyb lidí? V takovém případě byste kromě standardního zabezpečení měli jít ještě dál. Doplňte kvalitní zámky a závory ještě světelným čidlem, případně elektronickým alarmem napojeným na mobilní telefon. Pokud v garáži máte motorku, vybavte ji pohybovým čidlem s akustickým alarmem – zloděje dokáže velmi účinně vylekat a odradit. Garáž pak nezapomínejte pravidelně kontrolovat.
Nezapomeňte na pojištění
Pokud máte garáž jako součást domu, vztahuje se na ni pojištění domácnosti. U samostatně stojících si pak musíte pojištění zařídit zvlášť – a to jak samotné garáže, tak věcí v ní uložených. Pozor si ale dejte na limity plnění – během let pravděpodobně začnete ukládat do garáže víc a víc cenných věcí, a čas od času se proto hodí výši plnění zvýšit. A nezapomeňte si důkladně prostudovat samotné podmínky smlouvy a nároky na zabezpečení.